International Mobility Program ویزای کار کارآفرینی

Entrepreneur Work-Permit

این برنامه به کارآفرینان خارجی اجازه می دهد تا به طور موقت در کانادا کسب و کار خود را ایجاد و اجرا کنند. این برنامه همچنین به کارآفرینان خارجی که قصد اقامت دائم در کانادا را دارند این امکان را می دهد که زودتر به کانادا آمده و کسب و کار خود را شروع کنند. بنابراین، اقدام تحت این برنامه دلیل بر نیت دوگانه (Dual Intent) (یعنی نیت اقامت موقت و دائمی) خواهد بود.

مهمترین شرط این برنامه این است که کسب و کار مورد نظر در کانادا باعث ایجاد مزایا یا فرصتهای چشمگیر اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی برای شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم در این کشور شود. این شرط اغلب در شرایطی تأمین می شود که کارآفرین خدمات منحصر به فردی را ارائه دهد که توانایی ایجاد محرک های اقتصادی در کانادا را داشته باشد (یعنی ایجاد اشتغال، پیشرفت صنایع و غیره).

مجوز کار صادر شده در این برنامه از LMIA معاف بوده و دارای مدت اولیه حداکثر دو سال است. در صورت تحقق شرایط خاص ، این نوع مجوز کار می تواند چندین بار تمدید شود. چشم انداز اخذ اقامت دائم با این مجوز کار از طریق برنامه های Express Entry و PNP بسیار خوب است.

ویزای کار کارآفرینی در یک نگاه

مبنای قانونی بند 205(a) قانون IRPR
نیاز به LMIA معاف از LMIA تحت کد C-11
مشمولین  مالکین (بیش از 50%) کسب و کارهای منحصر به فردی که قابلیت ایجاد مزایا یا فرصتهای چشمگیر اقتصادی ، اجتماعی یا فرهنگی در کانادا را داشته باشند
شرایط لازم
 • نشان دادن قابلیت های کسب و کار در ایجاد منافع چشمگیر در کانادا
 • ثبت شرکت در کانادا
 • توانایی مالی برای پیشبرد عملیات پیشنهادی در کانادا
 • برنامه تجاری (Business Plan) 
تعهدات اجرایی ندارد 
حداقل میزان سرمایه گذاری  حداقالی برای سرمایه گذاری در این برنامه وجود ندارد اما متقاضی باید نشان دهد که توانایی مالی لازم برای گسترش یا ایجاد تجارت در کانادا را دارد. این توانایی مالی بسته به نوع تجارت متفاوت است اما به صورت کلی نمی تواند کمتر از 100 هزار دلار باشد
اسناد مورد نیاز
 • اسنادی که قابلیت های کسب و کار در ایجاد منافع چشمگیر را ثابت کند ( توصیف دقیق مزیت های منحصر به فرد کسب و کار، …)
 • اسنادی که مالکیت بیش از 50% متقاضی را در کسب و کار کانادایی نشان دهد
 • مدارک شخصی متقاضی (رزومه، سوابق کاری و تحصیلی، تمکین مالی)
 • مدارک شرکت ثبت شده در کانادا
 • برنامه تجاری (Business Plan)
مدت اعتبار ویزا و قابلیت تمدید 2 سال با قابلیت تمدید به دفعات 
اعضای خانواده
 • همسر متقاضی می تواند ویزای کارباز (open work permit) دریافت کند
 • فرزندان زیر 22 سال متقاضی می توانند ویزای تحصیلی دریافت کنند
خدمات رفاهی ویزای کار
 • دسترسی به سیستم بهداشتی رایگان برای تمامی اعضای خانواده
 • دسترسی به تحصیلات رایگان در مقاطع ابتدایی و متوسطه و دسترسی به نرخ تخفیفی برای دانشگاه
زمان رسیدگی بسته به کشور محل اقامت متقاضی بین 2 هفته تا 3 ماه
چشم انداز اقامت دائم پس از یک سال و از طریق کلاس CEC تحت برنامه Express Entry می تواند اقامت دائم دریافت نماید 

سوالات متداول

نیت دو گانه (Dual Intent) چیست؟

نیت دوگانه در زمینه مهاجرت به کانادا بدین معنی است که اتباع خارجی که متقاضی اقامت دائم در کانادا بوده و یا برای اقامت دائم اقدام کرده اند، در عین حال برای ورود موقت به کانادا نیز اقدام کنند. به عنوان مثال ، یک متقاضی بالقوه PNP که می خواهد قبل از ارائه درخواست خود به استان سفر کرده تا بیشتر با آن آشنا شود، از نگاه قانون دارای نیت دوگانه است. یا کارآفرینی که با قصد اقامت دائم می خواهد تجارت خود را در کانادا با ویزای کار کارآفرینی (که یک ویزای موقت است)  شروع کند دارای نیت دوگانه است.

داشتن نیت دوگانه بر اساس بند (2)22 قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان (IRPA) قانونی است. بنابراین ، نیت دوگانه متقاضی نمی بایست به تنهایی دلیلی برای رد درخواست ویزای موقت وی شود. با این وجود ، افسر مهاجرت باید اطمینان حاصل كند كه متقاضی اقامت موقتی كه دارای هدف اقامت دائم نیز می باشد ، در پایان دوره موقت، كانادا را ترک خواهد کرد و همچنین انگیزه ای برای ترك کانادا خواهد داشت.

چگونه "منافع اقتصادی ، اجتماعی یا فرهنگی قابل توجه" تعیین می شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که می توانند نشان دهند که کسب و کار مورد نظر شما دارای مزایای قابل توجه برای کاناداست. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • این که آیا کسب و کار مورد نظر شما توانایی ایجاد محرک های اقتصادی از جمله اشتغال زایی ، توسعه در مناطق دور افتاده، یا گسترش بازارهای صادراتی برای محصولات و خدمات کانادایی و غیره را دارد.
 • این که آیا کسب و کار مورد نظر شما توانایی ایجاد پیشرفت در صنعت کانادا مانند توسعه فناوری ، نوآوری محصول یا خدمات، یا ارتقای مهارت نیروی کار در کانادا را دارد.
 • این که آیا شما (متقاضی) پیشینه یا مهارت خاصی دارید که باعث افزایش احتمال موفقیت کسب و کار مورد نظر شما شود.
 • آیا یک برنامه تجاری (Business Plan) موجود است که به وضوح نشان دهد که متقاضی برای شروع کسب و کار در کانادا قدم هایی جدی از جمله: ثبت شرکت، برنامه استخدام، سرمایه گذاری در کسب و کار، تبلیغات و بازاریابی و سایر اقدامات دیگر را برداشته است.
اگر حداقل 50٪ از مالکیت کسب و کار پیشنهادی را نداشته باشم چه می شود؟

مگر در موارد استثنایی ، مالکیت کمتر از 50٪ در کسب و کار مورد نظر نیازمند اخذ LMIA مثبت خواهد بود. دلیل این امر آن است که در این شرایط شما دیگر واجد شرایط خود اشتغالی یا کارآفرینی نیستید بلکه کارمند محسوب خواهید شد.

اگر کسب و کاری دارای بیش از یک مالک باشد چه می شود؟

اگر صاحبان متعدد وجود داشته باشد ، فقط یک مالک به طور کلی واجد شرایط اجازه کار در این برنامه است ، مگر اینکه شرایط استثنایی قابل اثبات باشد. در حالیکه اداره مهاجرت نمی خواهد سد راه سرمایه گذاری در کانادا باشد، این دستورالعمل برای جلوگیری از انتقال سهام اقلیت به غیر صرفاً به منظور دستیابی به اجازه کار کانادا تنظیم شده است. به عبارت دیگر ، اگر بیش از یک مالک بخواهد از این برنامه استفاده کند ، آنها باید بتوانند نشان دهند که چرا آنها برای تجارت پیشنهادی ضروری هستند و چگونه می توانند باعث ارتقای موقیت آن شوند. 

آیا موفقیت کسب و کار پیشنهادی من یک عامل تعیین کننده است؟

خیر ، اما توجیه پذیری آن از منظر تجاری یک عامل تعیین کننده است. این یعنی کسب و کار می بایست دارای قابلیت ها و پتانسیل های لازم برای موفقیت باشد. 

چگونه می توانم بفهمم که آیا بعد از ویزای کار، می توانم اقامت دائم دریافت کنم؟

ارزیابی تقدیمی مهاجرت تجاری ما ، چشم انداز شما برای اقامت دائم را بر اساس برنامه های مختلف تعیین می کند. بنابراین ، شما در همان آغاز، جزییات امکان و احتمال دریافت اقامت دائم بعد از ویزای کار را خواهید دانست. این به شما امکان می دهد تا در وقت صرفه جویی کرده و به درستی برای دریافت اقامت دائم برنامه ریزی کنید. 

آیا برای این برنامه نیاز به نمره رسمی زبان وجود دارد؟

خیر ، اما اگر قصد اقامت دائم دارید ، باید در زمان درخواست اقامت دائم نمره مورد نیاز را کسب کرده باشید. 

چقدرزود باید انتظار آمدن به کانادا را داشته باشم؟

واقعا به شما بستگی دارد. زمان رسیدگی به پرونده (مدت زمان تصمیم گیری اداره مهاجرت راجع به درخواست تکمیل و ارسال شده شما) برای این برنامه بسته به کشور محل اقامت شما بین 2 هفته تا 3 ماه متغیراست. اما آنچه معمولا در این روند زمان بیشتری می برد، آمادگی و برنامه ریزی شما برای کسب و کار و اقامت دائم در کاناداست. این زمان شامل جمع آوری مدارک لازم، و تدوین برنامه تجاری نیز خواهد بود. 

چطور می توانم برای مهاجرت تجاری از خدمات SILAW بهره مند شوم؟

استفاده از خدمات حرفه ای ما معمولا با “ارزیابی تقدیمی مهاجرت تجاری” شروع می شود. هدف از این ارزیابی ارائه راهکارها و استراتژی هایی است که برای نیاز ها و انتظارات منحصر به فرد شما تعریف و طراحی شده اند. نتایج این ارزیابی در یک جلسه مشاوره رایگان با شما تشریک خواهد شد. در آن جلسه همچنین در خواهیم یافت که آیا SILAW می تواند برای نیاز ها و انتظارات شما گزینه مناسبی باشد. اگر این تفاهم برای ایجاد یک رابطه حرفه ای به دست آید، برای شما قرارداد وکالت (Retainer Agreement) تنظیم و ارسال می شود. کار ما بعد از انعقاد قرارداد شروع خواهد شد.    

Retainer چیست؟

بسته به اینکه چطور از این واژه استفاده کنید، معنی آن یکی از دو مورد زیر خواهد بود:

مبلغی که به یک وکیل بر اساس قراداد وکالت و برای هزینه های آتی خدمات حقوقی پرداخت می شود. (در اصطلاح Retainer Fee)

یا

قراردادی کتبی بین وکیل و موکل که اساس رابطه وکیل-موکل را شکل می دهد. (در اصطلاح Retainer Agreement یا قرارداد وکالت)  

از ازریابی تقدیمی مهاجرت تجاری چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

برنامه های مهاجرت تجاری کانادا متنوع، متعدد و پیچیده هستند و درک کامل آنها برای تصمیم سازی نیازمند تخصص های تجاری و حقوقی است. در نتیجه SILAW به منظور تسهیل تصمیم گیری برای موکلین، این ارزیابی را به صورت تقدیمی (رایگان) ارائه می نماید. 

این ارزیابی تخصصی که بر اساس اطلاعات کسب شده از شما و طی چند مرحله انجام می شود، تعیین خواهد کرد که شما برای کدامین برنامه های مهاجرت تجاری واجد شرایط هستید. نتیجه این ارزیابی به همراه موضوعات دیگر در جلسه مشاوره تقدیمی با شما در میان گذاشته خواهد شد. 

از جلسه مشاوره تقدیمی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

لطفا توجه داشته باشید که برای خدمات مهاجرت تجاری، جلسه مشاوره تقدیمی فقط زمانی برنامه ریزی می شود که شما پرسشنامه های مهاجرت تجاری را تکمیل و ارسال کرده باشید.

جلسه مشاوره تقدیمی (رایگان) یک جلسه نیم ساعته حضوری و یا از راه دور با یکی از وکلای SILAW خواهد بود. در این جلسه ضمن بررسی نتایج ارزیابی مهاجرت تجاری، راجع به نیاز ها و انتظارات شما بحث شده تا مشخص شود که آیا SILAW برای شما گزینه مناسبی خواهد بود یا خیر. هدف از این جلسه امکان سنجی خدمت رسانی SILAW به شما، با توجه به نیاز ها و انتظاراتتان خواهد بود.

توجه داشته باشید که این جلسه نه برای شما و نه برای ما تعهدی ایجاد نخواهد کرد. این جلسه به هیچ وجه و به تنهایی موجب ایجاد رابطه وکیل-موکل بین شما و SILAW نخواهد شد

ساختار دستمزد حرفه ای در SILAW به چه صورتی است؟

بدیهی است که به دلیل تفاوت ها، پیچیدگی ها و نیاز های هر موکل و پرونده، نمی توان یک دستمزد مشخص را برای همگان از پیش تعیین نمود. اما برای هر موکل، و بسته به نیاز های مشخص و معین پرونده، سعی همواره بر این است که میزان دستمزد از پیش تعیین شده و در قالب Flat-Fee (دستمزد ثابت) به موکل اعلام شود. این رویکرد که با ایجاد شفافیت و قطعیت، چشم انداز مالی را برای موکل روشن می نماید، در همه ی پرونده ها میسر نیست. لذا برای پرونده هایی که به دلیل متغیر های فراوان، ارائه ی خدمات در قالب Flat-Fee مقدور نباشد، ارائه خدمات به صورت Hourly-Rate (دستمزد ساعتی) به موکلین ارائه می شود. 

سیاست سازمانی SILAW ایجاد شفافیت و قطعیت برای موکلین در تمامی جنبه های ارائه ی خدمات است لذا همواره اولویت با استفاده از قالب Flat-Fee بوده و تنها در شرایطی که این قالب امکان پذیر نباشد، هزینه ها به صورت ساعتی اعلام خواهد شد. 

لازم به ذکر است که بر طبق دستورالعمل های کانون وکلای استان اونتاریو که SILAW تحت مجوز آن فعالیت می کند، تمامی هزینه های پرداختی موکلین برای خدمات ارائه نشده، ابتدا در Trust Account (حساب امانی) سپرده گذاری شده و بعد از ارائه خدمات و پس از ارسال صورت حساب برای موکل بر اساس Retainer Agreement(قرارداد وکالت)، به حساب شرکت واریز می گردد.

چرا باید به SILAW اعتماد کنم؟

دلایل بسیاری برای اعتماد به SILAW وجود دارد. بعضی از این دلایل را می توانید اینجا مطالعه کنید و برخی دیگر را اینجا. به علاوه SILAW یک شرکت حرفه ای حقوقی است که تحت مجوز های رسمی از دولت انتاریو و کانون وکلای این استان فعالیت می کند. در نتیجه SILAW موظف به رعایت تمامی قوانین حرفه ای و اخلاقی کانون وکلا بوده و می باشد. این قوانین را می توانید اینجا مطالعه نمایید.

اما بهترین شیوه پاسخ به این سوال این است که با ما تماس بگیرید و درعمل خودتان قضاوت کنید. 

پیشنهاد می کنیم برای قضاوت بهتر، قبل از تماس با ما با هر تعداد وکیلی که می توانید مشورت کنید تا مقایسه ارزش های SILAW و قضاوت راجع به توانایی های آن برای شما آسان تر شود. 

آیا شما نتیجه را تضمین می کنید؟

بر اساس قوانین کانون وکلای انتاریو که ما تحت آن فعالیت می کنیم، ارائه ساختار Contingency یا قرارداد نتیجه-محور، و تضمین نتیجه در پرونده های مهاجرتی امکان پذیر نیست. اما آنچه را که ما می توانیم و در واقع تضمین می کنیم ارائه بهترین خدمات حقوقی و مشاوره ای ممکن به موکلین است. 

ما همیشه و با صداقت پرونده شما را ارزیابی می کنیم و نقاط قوت و ضعف آن را با شما در میان خواهیم گذاشت تا بتوانیم اهدافی منطقی و دست یافتنی برای شما تعریف نماییم. ما به خوبی توانایی های و ضعف های خود را می شناسیم و از بیان هیچکدام ابایی نداریم. 

بهتر است به عنوان جایگزینی برای ضمانت، به دنبال وکیلی باشید که با تخصص و تجربه بتواند بیشترین احتمال موفقیت را برای شما به همراه داشته باشد چراکه در مهاجرت، زندگی و آینده شما در میان است و استرداد مالی به هیچ وجه نمی تواند جبران کننده خسارت های احتمالی شما باشد. اشتباه و قصور در این زمینه می تواند تبعاتی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد (مثلا ممنوعیت تقاضای موقت و دائم)، در نتیجه انتخاب درست وکیل در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. تا می توانید مشورت بگیرید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.    

همین حالا فرآیند
ارزیابی مهاجرت تجاری
را شروع کنید!

سوالات خود را از ما بپرسید

منابع

https://silawpc.com/wp-content/uploads/2020/05/logo-small-white.png
واحد 1300 - پلاک 5255 خیابان یانگ، تورنتو، انتاریو
inquiry@silawpc.ca

ما را دنبال کنید:

SILAW Professional Corporation یک شرکت حرفه ای ثبت شده در انتاریو است که براساس ماده 61.0.1 از آیین نامه هفتم بخش دوم قانون انجمن حقوقی توسط کانون وکلای استان انتاریو دارای مجوز رسمی برای ارائه خدمات حقوقی و خدمات وابسته به آن می باشد.

https://silawpc.com/wp-content/uploads/2020/04/ontariolawsociety-2.png

کلیه حقوق متعلق به SILAW PC می باشد.