ویزای استارت آپ

Start-up Visa Program

دیدگاه تجاری

کانادا بدون شک در مسیر هموار و سریع تبدیل شدن به یک قطب نوآوری در جهان قرار دارد. از شهرت کریدور تورنتو-واترلو به عنوان سیلیکون ولی شمالی، تا سرمایه گذاری و حمایت چشمگیر دولتی از استارت آپ ها در ونکوور، دلایل حضور همیشگی کانادا در صدر لیست برترین کشور ها در حوزه نوآوری و فناوری است. حمایت های قوی دولت و بهره مندی از ساختار های تثبیت شده آموزش عالی باعث می شود که صاحب نظران، روند رشد کانادا در حوزه استارت آپ ها را سریع و مطمئن ارزیابی کنند. حمایت هایی از قبیل کمک های بلا عوض، امتیازات مالیاتی (در سطح فدرال و استانی) که یکی از مهمترین آنها برنامه SR&ED و IRAP می باشد، و تامین بودجه برای انکوباتورهای دانشگاهی دلایلی واضح برای این پیش بینی هاست. در مقایسه با سایر پیشروان در این حوزه، کانادا دارای نرخ استارت آپی بیشتری از آلمان و فرانسه و کمی عقب تر از انگلستان بوده، و از منظر نرخ scaling از تمامی رقبای اروپایی خود پیشی گرفته است. هرچند که سرانه ی نرخ استارت آپ و scaling در کانادا از ایالات متحده کمتر بوده به شکلی که آن را بعد از ماساچوست، کالیفرنیا و نیو یورک در رتبه چهارم قرار داده، اما کانادا در شرایطی استثنایی برای پرتاب به افق های بالاتر قرار گرفته است.

دیدگاه مهاجرتی

برنامه فدرال  ویزای استارت آپ که در واقع به صورت امتحانی جایگزین برنامه فدرال Immigration Entrepreneur(EN) شده بود، پس از کسب نتایج مطلوب و در سال 2018 به یک برنامه مهاجرت تجاری دائم تبدیل شد.

آنچه برنامه استارت آپ را از برنامه قبلی EN متمایز می کند برون سپاری گزینش ایده ها و کسب و کار های نوآورانه به سازمان های مشخص شده (Designated Organizations) است. کافی است یکی از این سازمان ها حمایت خود از کسب و کار مربوطه در قالب نامه حمایت (Letter of Support)  اعلام نماید، تا حداکثر 5 نفر از سهامداران آن کسب و کار و خانواده های آنان برای اقامت دائم اقدام نمایند!

به طور خلاصه، این برنامه به حداکثر 5  سهام دار یک کسب و کار نوآورانه اجازه می دهد که در صورت اخذ حمایت از یکی از سازمان های تعیین شده، به همراه خانواده خود برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند. یکی دیگر از ملزومات قانونی و عمومی این برنامه علاوه بر اخذ نامه حمایت، اخذ نمره رسمی زبان در سطح CLB5 می باشد. همچنین شایان ذکر است هریک از سازمان های تعیین شده ملزومات خاص خود را برای ارائه نامه حمایت به کسب و کارهای نوآورانه را تعریف و اجرا می نمایند.

خدمات ویژه SILAW

در هر مرحله ای از استارت آپ که قرار داشته باشید، تیم ما قادر خواهد بود تا به شما کمک کند کسب و کار و سرمایه گذاری خود را به کانادا انتقال داده و از منظر قانونی و تجاری برای موفقیت آن و اقامت دائمی خود و خانواده تان در کانادا برنامه ریزی کنید. 

ترکیب کامل ما از تخصص های حقوقی و تجاری به شما کمک می کند تا با دقت و سرعت قله های بعدی را فتح نموده و افق های جدیدی برای خود و کسب و کارتان ایجاد کنید.

برخی از خدمات ما برای کارآفرینان، نخبگان و مبتکرانی که در حال فعالیت در استارت آپ های موجود می باشند عبارتند از: 

 • ارائه ارزیابی تقدیمی (رایگان) راجع به پتانسیل های استارت آپ شما از منظر حقوق مهاجرتی و منظر تجاری؛
 • ارائه مشاوره و توصیه تخصصی در شناسایی سازمان های تعیین شده متناسب با استارت آپ شما؛
 • نمایندگی شما در مقابل سازمان های تعیین شده برای مذاکرات تامین مالی و یا ارائه خدمات؛
 • کمک به شما برای دریافت نامه حمایتی از سازمان های تعیین شده؛
 • ارائه مشاوره تخصصی در زمینه سازماندهی و ساختار سازی استارت آپ در کانادا؛
 • تکمیل و ارائه درخواست ویزای کار موقت و اقامت دائم به اداره مهاجرت کانادا؛ 
 • ارائه مشاوره تخصصی در مورد اخذ کمک های دولتی در کانادا (SR&ED ، IRAP و غیره)؛

اگر یک سرمایه گذار فعال با قصد و توانایی اداره یک تجارت نوآورانه هستید، می توانیم به شما کمک کنیم تا کسب و کاری واجد شرایط و متناسب با تجربیات و میزان ریسک پذیریتان را ایجاد و یا خریداری کرده و از طریق آن اقامت دائم کانادا را کسب نمایید. 

برنامه ویزای استارت آپ در یک نگاه

مبنای قانونی  بند 98.01 قانون IRPR
حداقل میزان دارایی ندارد
حداقل میزان سرمایه گذاری ندارد
تجربه حرفه ای از هیچ تا بیش از 10 سال (بسته به سازمان تعیین شده متفاوت است) 
تحصیلات از هیچ تا تحصیلات عالیه (بسته به سازمان تعیین شده متفاوت است)
سطح زبان CLB 5 ( آیلتس جنرال: خواندن 4 ، نوشتن 5، گوش دادن 5، صحبت کردن 5)
طرح تجاری  لازم است  (برای سازمان تعیین شده)
درصد مالکیت در کسب و کار پیشنهادی حداقل 10% از سهام دارای حق رای بر هر متقاضی و مالکیت بیش از 50% از سهام دارای حق رای برای گروه متقاضیان  
ایجاد اشتغال ندارد
محدودیت جغرافیایی هر جایی در کانادا به جز کبک
زمینه کسب و کار به سازمان تعیین شده بستگی دارد (ICT، IOT، هوش مصنوعی، VR، انرژی، صنایع غذایی، صنایع تولیدی، Social Enterprise، ابزار دقیق، تجهیزات پزشکی، سلامت، آب، محیط زیست، راه حل های مبنی بر فن آوری و …)
بازدید از استان لازم نیست
مصاحبه به سازمان تعیین شده بستگی دارد (برخی از سازمان ها تا 3 دور مصاحبه دارند) 
مسیر دریافت PR مستقیم 
زمان رسیدگی 12 تا 16 ماه
نکات مهم   – در زمان ارسال درخواست اقامت دائم، متقاضیان می بایست استطاعت مالی خود برای نقل مکان به کانادا را اثبات نمایند. میزان آن بسته به تعداد اعضای خانواده متقاضی از 13 تا 35 هزار دلار متغیر است؛

– امکان دریافت ویزای کار موقت برای اشخاص کلیدی در گروه استارت آپ پس از اخذ نامه حمایتی و در حین  رسیدگی به پرونده اقامت دائم ؛

– امکان دریافت اقامت دائم برای حداکثر 5 سهام دار در یک کسب و کار واحد و خانواده هریک از آنها؛

سوالات متداول

نامه حمایت یا Letter of Support چیست؟

برون سپاری گزینش در برنامه استارت آپ برای اداره مهاجرت کانادا امری نوین به شمار می رود. دلیل این برون سپاری درک درست سیاست گذار از عدم توانایی اداره دولتی مهاجرت و افسران آن برای ارزیابی تخصصی کسب و کار های نوآورانه است. در نتیجه اداره مهاجرت تصمیم و ارزیابی راجع به پتانسیل های یک ایده و یا یک کسب و کار را به سازمان هایی سپرده است که به آنها Designated Organization یا سازمان های تعیین شده اطلاق می شود.

هر چند که اداره مهاجرت معیارهایی برای حمایت این سازمان ها از کسب و کارها تعریف کرده اما تشخیص صلاحیت های ایده، و یا کسب و کار تا میزان بسیار زیادی به این سازمان ها تنفیذ شده است. این سازمان ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند: صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر(Venture Capital Funds)، سرمایه گذاران فرشته (Angel Investor) و انکوباتورها (Incubators).

هنگامی که یکی از این سازمان ها تصمیم بگیرد که از کسب و کاری حمایت کند، آن حمایت را در قالب نامه حمایت یا Letter of Support اعلام می کند. این نامه سپس سهامداران کسب و کار را برای ارائه درخواست اقامت دائم به اداره مهاجرت واجد شرایط می نماید. 

سازمان های تعیین شده یا Designated Organizations چیست؟

 این سازمان ها در واقع نهاد هایی تجاری هستند که توسط اداره مهاجرت برای ارائه نامه حمایت به استارت آپ های خارجی مشخص و تعیین شده اند. حمایت این سازمان ها در برنامه استارت آپ مهمترین شرط صلاحیت به شمار می آید. 

این سازمان ها به سه دسته کلی صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر (Venture Capital Funds)، سرمایه گذاران فرشته (Angel Investor) و انکوباتورها (Incubators) تقسیم می شوند.

Venture Capitals و Angel Investors هر دو سازمان هایی هستند که با احتساب ریسک در کسب و کار های نو آورانه با انتظار بازگشت سرمایه (ROI) های بالا، سرمایه گذاری می کنند. VC معمولا مجموعه ای است که برای سرمایه گذاری از سرمایه دیگران که به آن سپرده شده است استفاده می کند در حالی که AI معمولا فرد یا جمعی از سرمایه گذارانی است که از سرمایه شخصی خود در سرمایه گذاری استفاده می کنند. انتظار VC از بازگشت سرمایه معمولا بالاتر و سریع تر از AI می باشد که شاید این یکی از دلایلی باشد که لفظ “فرشته” برای دسته دوم به کار می رود تا نمایانگر توجه بیشتر آن دسته به ساختن کسب و کار، و نه لزوما به دست آوردن سود در مدت زمانی کوتاه را نشان دهد. در حالی که AI احتمالا در مراحل اولیه یک کسب و کار (مثل Pre-seed یا Seed) به سرمایه گذاری می پردازد، VC برای کاهش ریسک و افزایش بازگشت در مراحل بعدتر کسب و کار مثل سری A، سری B و حتی  سری C  در آن سرمایه گذاری می کند(مراحل سرمایه گذاری در استارت آپ را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید).  فراموش نکنید که سرمایه گذاری AI در مراحل اولیه، برای تعدیل ریسک، معمولا موجب واگذاری میزان زیادتری از سهام کسب و کار می شود. در حالی که هم AI و هم VC در ازای سرمایه گذاری میزانی از سهام کسب و کار را در اختیار می گیرند، انتظار بازگشت سرمایه و میزان کنترل در کسب و کار هدف در VC معمولا بالاتر از AI می باشد. VC  معمولا می خواهد نماینده ای در هیئت مدیره منصوب کند که بتواند سیاست های آن را در کسب و کار هدف اجرا و دنبال کند، در صورتی که AI در بعضی مواقع صرفا به عنوان mentor (مشاور) ایفای نقش می کند.

توجه داشته باشید که تنها تعداد 23 VC  و 9 AI در حال حاضر صلاحیت مشارکت در برنامه مهاجرتی استارت آپ را اخذ کرده اند و در صورتی که بخواهند از کسب و کاری حمایت کنند می بایست ملزومات قانون حداقال سرمایه گذاری را رعایت نمایند. این حداقال میزان سرمایه گذاری در استارت آپ مورد حمایت برای VC معادل 200 هزار دلار و برای AI معادل 75 هزار دلار می باشد.

Business Incubator بر خلاف دو دسته دیگر، معمولا در کسب و کار ها سرمایه گذاری نکرده و سهامی از آنها دریافت نمی کند. در عوض و در ازای دریافت هزینه به آنها خدماتی ارائه می کند تا بتوانند مسیر رشد را زودتر طی کنند و جذب سرمایه نمایند. از همین جهت، معمولا incubator ها در مراحل بسیار اولیه (مثل ideation) کسب و کار ها را قبول کرده و به آنها خدمات ارائه می کنند. خدمات ارائه شده در انکوباتور ها متفاوت است اما به صورت کلی شامل: فضای کار اشتراکی، مشاوره تجاری و آموزش می شود. 

توجه داشته باشید که تنها 29 انکوباتور در حال حاضر صلاحیت مشارکت در برنامه مهاجرتی استارت آپ را اخذ کرده اند و بر خلاف VC و AI دارای ملزومات قانونی حداقال میزان سرمایه گذاری نیستند.

کدام سازمان تعیین شده برای استارت آپ ما مناسب است؟

هر استارت آپی متفاوت است. تصمیم گیری برای درخواست پشتیبانی از یک سازمان تعیین شده نیاز به یک ارزیابی چند منظوره دارد که مواردی همچون مرحله استارت آپ ( ایده، تشکیل، validation، یا رشد)، نیازها و خصوصیات آن ، پتانسیل رشد آن ، زمینه فعالیت و سازگاری آن با سبد سازمان هدف را مورد بررسی قرار دهد. ما می توانیم با ارائه یک ارزیابی تقدیمی (رایگان) به شما کمک کنیم که راجع به این انتخاب آگاهانه تصمیم بگیرید. 

معیار های لازم برای جذب حمایت از سازمان های تعیین شده کدامند؟

در حال حاضر 61 سازمان از طرف اداره مهاجرت تعیین شده که به تفکیک عبارتند از: 29 انکوباتور، 23 VC و 9 AI. هریک از این سازمان ها خود مسئول تعریف روند پذیرش و اعطای پشتیبانی بوده و لذا هریک از آنها روند و شرایط مختص به خود را تعریف و اجرا می نمایند. از آنجا که تشریح روند پذیرش تمامی این سازمان ها  ممکن نیست، توضیحات و نکاتی کلی راجع به معیار های مشترک پذیرش به شرح زیر می باشد:   

1. “استارت آپ” و “نوآوری” تعریف مشخص ندارد: هرچند که در عنوان برنامه استارت آپ مستقیما از واژه “استارت آپ” استفاده شده و در تعاریف عمومی، استارت آپ با نوآوری اجین است، در عمل هیچ یک از این واژه ها تعریف مشخص و واحدی ندارند. قانون مهاجرت نیز تعریفی از هیچ یک ارائه نداده، لذا می بایست در نظر داشته باشید که هر سازمانی این واژه ها را بر اساس معیار ها و سلایق خود تعریف می کند.

2. مرحله کسب و کار معیار مهمی برای پذیرش است : به صورت کلی کسب و کار های این حوزه در سه مرحله تعریف می شوند:

 • Formation: در این مرحله، کسب و کار درگیر تدوین و تعریف ماموریت، چشم انداز، value proposition، و پاسخ به سوالات اساسی همچون Problem/solution fit، سایز بازار، مزیت های رقابتی و غیره است. همچنین در این مرحله تیم شکل گرفته و کسب و کار می تواند به صورت قانونی ثبت شود؛
 • Validation: در این مرحله، Minimum Viable Product/Service طراحی و ساخته می شود و در عمل مورد آزمایش قرار می گیرد؛ 
 • Growth: در این مرحله، کسب و کار موفق به جذب مشتریان اولیه شده و مراحل رشد بازار و جذب سرمایه برای Scaling را طی می نماید؛

برای مثال اکثر قابل توجه VC  ها وAI ها برای کاهش ریسک، از پذیرش کسب و کار در مراحل اول و دوم خودداری کرده و فقط کسب و کارهایی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند که در مرحله رشد باشند. از طرفی انکوباتور که در واقع نقش مشاوری را بازی می کند تا کسب و کار زودتر مراحل را طی نموده و به رشد و بلوغ برسد، از مراحل ابتدایی مثل Formation، پذیرش را انجام می دهد. 

3. زمینه کسب و کار از معیار های بسیار مهم پذیرش است: هر یک از سازمان های تعیین شده بر اساس توانایی و دانش سازمانی خود تصمیم می گیرند که از کدام حوزه ها کسب و کار پذیرش کنند. برای مثال برخی از زمینه هایی که معمولا در این حوزه مورد نظر سازمان های تعیین شده است عبارتند از: ICT، IOT، هوش مصنوعی، VR، انرژی، صنایع غذایی، صنایع تولیدی، Social Enterprise، ابزار دقیق، تجهیزات پزشکی، سلامت، آب، محیط زیست، راه حل های مبنی بر فن آوری و …

4. توانایی و قابلیت تیم اجرایی در پذیرش بسیار مهم است: در فضای کسب و کار های استار آپی بسیار شنیده می شود که مهم ایده و کسب و کار نیست بلکه  کارآفرینان اجرایی و تصمیم سازان هستند که مهمترین نقش را در موفقیت ایفا می کنند. این رویکرد اکثر قابل توجهی از سازمان های تعیین شده است. بدین معنی که بخش بزرگی از روند پذیرش به ارزیابی توانایی های تیم تشکیل دهنده اختصاص یافته که معمولا شامل مصاحبه های فرد به فرد با اعضای تیم می باشد.  

اگر سازمانی که از ما حمایت کرده Designation خود را از دست دهد چه می شود؟

اگر سازمان حمایت کننده قبل از اینکه شما درخواست خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید Designation خود را از دست دهد یا در اصطلاح De-designate شود، درخواست شما در صورت ارسال رد خواهد شد. اما اگر De-designation بعد از ارسال درخواست شما به اداره مهاجرت صورت پذیرد، احتمال بسیار کمی وجود دارد که درخواست شما رد نشود. 

مهم است که بدانید قانون ابزاری برای De-designation سازمان هایی که خلاف آن عمل می کنند پیش بینی کرده است. بنابراین بسیار مهم است که سازمان مورد نظر را با تحقیق و انجام Due Diligence انتخاب نمایید تا ریسک رد درخواست اقامت دائم خود را به صورت چشمگیری کاهش دهید. 

نمره رسمی زبان در چه مرحله ای لازم است؟

تمامی متقاضیان برنامه استارت آپ می بایست حداقل در زمان ارسال درخواست اقامت دائم دارای حداقل نمره CLB5 در زبان انگلیسی یا فرانسه باشند. برای مثال این سطح در آزمون آیلتس عبارت است از نمره 5 در مهارت های صحبت کردن، گوش دادن، و نوشتن و نمره 4 در مهارت خواندن. توجه داشته باشید که هرچند نیاز قانونی به نمره زبان، برای زمان درخواست اقامت دائم است اما بعضی از سازمان های تعیین شده برای اعطای نامه حمایت نمره رسمی زبان را از ابتدا درخواست می کنند.

آیا استارت آپ می بایست در حوزه قضایی خود به ثبت رسیده باشد؟

از نظر اداره مهاجرت چنین پیش نیازی تعریف نشده است. اما برخی از سازمان های تعیین شده برای ارائه نامه حمایت می خواهند که استارت آپ در کشور خود به صورت قانونی و در قالب شرکت به ثبت رسیده باشد. 

آیا استارت آپ می بایست در کانادا به ثبت رسیده باشد؟

بله. طبق ماده 98.06(1)(c) قانون IRPR استارت آپ مورد حمایت می بایست در کانادا و بر اساس شرایطی به ثبت رسیده باشد. هرچند که قانون اجازه می دهد که این ثبت در زمان ارائه درخواست اقامت دائم انجام پذیرد، بسیاری از سازمان های تعیین شده، ثبت در کانادا را یکی از پیش نیاز های ارائه نامه حمایت منظور کرده اند. 

ساختار سهام شرکت ثبت شده در کانادا برای کسب صلاحیت تحت برنامه استارت آپ چگونه باید باشد؟

شرکت کانادایی به نحوی می بایست سازماندهی شود که هر یک از سهامداران متقاضی برنامه استارت آپ مالک حداقال 10% از سهام داری رای آن شرکت بوده و مجموع سهام متقاضیان از 50% بیشتر باشد.  

اگر فقط ایده داشته باشم می توانم از این برنامه استفاده کنم؟

این بستگی زیادی به ایده شما دارد. هرچند که تعداد قابل توجهی از سازمان های تعیین شده، استارت آپ هایی که در مرحله ایده پردازی هستند را حمایت نمی کنند اما برخی از آنها بسته به ویژگی های نو آورانه ایده شما ممکن است آن را در همان مراحل ابتدایی مورد حمایت قرار دهند. ما می توانیم با ارائه ارزیابی تقدیمی به شما کمک کنیم تا پتانسیل های ایده خود را برای کسب حمایت بسنجید. 

اگر ایده یا استارت آپی نداشته باشم چطور می توانم از این برنامه استفاده کنم؟

اگر شما یک سرمایه گذار فعال با قصد و توانایی اداره یک تجارت نوآورانه هستید ، ما می توانیم به شما کمک کنیم تا یک کسب و کار واجد شرایط که با تجربیات و اشتهای ریسک پذیری شما منطبق باشد را ایجاد و یا خریداری کرده و از طریق آن اقامت دائم کانادا را کسب نمایید.

توجه کنید که مطابق ماده 89 (b) قانون IRPR ما این خدمات را به کسانی که نیت اصلی آنها استفاده از برنامه استارت آپ صرفا برای کسب اقامت دائم است ارائه نمی کنیم. در عوض ما با افتخار تمامی تخصصمان را به کار بسته تا به کسانی که نیت اصلی آنها راه اندازی و اداره کسب و کار های نوآورانه در کانادا و زندگی دائم در این کشور است کمک کنیم تا به بهترین شکل به اهدافشان دست یابند.

اشخاص کلیدی (Essential Persons) چه کسانی هستند؟

شخص کلیدی یا Essential Person فردی است در بین گروه استارت آپ که برای کسب و کار ضروری است و از طرف سازمان تعیین شده که نامه حمایت را ارائه می دهد به عنوان چنین شخصی شناخته شده است. در هرگروه استارت آپی حداقل  یک متقاضی می بایست به عنوان شخص کلیدی مشخص شده باشد و تمامی اعضای گروه استارت آپی می توانند به عنوان شخص کلیدی شناخته شوند.

اشخاص کلیدی گروه استارت آپ می توانند پس از اخذ نامه حمایت از سازمان تعیین شده و در حین رسیدگی اداره مهاجرت به درخواست اقامت دائم آنها برای ورود سریع تر و آغاز کار از طریق ویزای کار به کانادا آمده و در استارت آپ خود مشغول به کار شوند. 

توجه کنید که اگر درخواست یک شخص کلیدی در گروه استارت آپ پس گرفته شود و یا از طرف اداره مهاجرت رد شود، درخواست تمامی اعضای دیگر گروه نیز رد خواهد شد. در مقابل، رد یا پس گرفته شدن درخواست شخصی غیر کلیدی تاثیری بر اعضای دیگر گروه نخواهد داشت.

آیا باید بعد از دریافت نامه حمایت به کانادا نقل مکان کرد؟

افراد کلیدی استارت آپ می بایست بعد از دریافت نامه حمایت به کانادا آمده و به کار در استارت آپ مشغول شوند. فارق از توافق شما با سازمان حمایت کننده، تاخیر افراد کلیدی در ورود به کانادا پس از اخذ نامه حمایت می تواند منجر به برداشت های منفی اداره مهاجرت از نیت و قصد شما شود و تاثیر منفی در روند رسیدگی به پرونده اقامت دائم شما ایجاد کند. توجه داشته باشید که موضوع قصد و نیت و تاثیر آن بر پرونده اقامت دائم در برنامه استارت آپ، موضوع پیچیده حقوقی است که می بایست بسته به شرایط هر پرونده ارزیابی شود.    

مسئولیت های من بعد از دریافت نامه حمایتی چیست؟

از منظر تجاری مسئولیت شما شروع به کار در استارت آپی است که موفق به جذب حمایت برای آن شده اید. اما از منظر مهاجرتی، مسئولیت شما تبعیت از شروط توافقنامه ای است که با سازمان حمایت کننده امضا می کنید. در غیر این صورت آن سازمان می تواند حمایت خود را پس گرفته و گزارش آن را طبق قانون به اداره مهاجرت اعلام کند. در این صورت درخواست اقامت دائم شما رد خواهد شد.

آیا دریافت نامه حمایت، اخد اقامت دائم را تضمین می کند؟

به هیچ وجه. اگر شما تا قبل از دریافت اقامت دائم شروط توافقنامه با سازمان حمایت کننده را رعایت نکنید و یا آن سازمان Designation خود را از دست دهد، درخواست شما به احتمال بسیار قوی رد خواهد شد.  

آیا اقامت دائم مشروط به موفقیت استارت آپ است؟

خیر. برنامه ویزای استارت آپ با اشراف کامل به واقعیت های این حوزه و احتمال شکست بسیار بالا برای این دسته از کسب و کار ها تعریف شده است. بنابراین موفقیت کسب و کار معیار تعیین کننده ای برای پرونده اقامت دائم شما نیست. 

اگر درخواست یکی از اعضای گروه استارت آپی ما رد شود چه اتفاقی برای بقیه می افتد؟

در صورتی که فردی که درخواستش رد شده کلیدی(Essential) باشد، درخواست بقیه افراد گروه نیز رد خواهد شد و در صورتی که فرد کلیدی نباشد، رد درخواست او تاثیری روی درخواست افراد دیگر نخواهد داشت. 

زمانبندی رسیدن به اقامت دائم از طریق برنامه استارت آپ به چه نحوی است؟

زمانبندی رسیدن به اقامت دائم از طریق برنامه استارت آپ را می بایست به سه مرحله تفکیک کرد:

 • زمان بندی تکمیل مستندات برای ارائه به سازمان های تعیین شده: این زمانبندی تابعی از شرایط، صلاحیت ها و توانایی ها متقضایان و همچنین شرایط و صلاحیت های کسب و کار آنهاست. در شرایط ایده آل این زمان می تواند به کوتاهی یک ماه باشد.  
 • زمان بندی دریافت Letter of Support: این زمانبندی کاملا به سازمان حمایت کننده بستگی دارد. بعضی از سازمان ها در رسیدگی به درخواست های حمایت بسیار سریع بوده و ظرف 2 هفته به درخواست ها پاسخ می دهند اما برخی دیگر از این سازمان ها دارای لیست انتظار بوده و روند رسیدگی در آنها می تواند حتی از یک سال هم بیشتر شود.   
 • زمان بندی دریافت اقامت دائم از زمان ثبت درخواست: این زمانبندی از طرف اداره مهاجرت کانادا تعیین می شود و در حال حاضر بین 12 تا 16 ماه از زمان ثبت درخواست اقامت دائم است. 
برنامه SR&ED و IRAP که در توضیحات به آن اشاره شده چیست؟

برنامه Scientific Research and Experimental Development یا به اختصار SR&ED (با تلفظ شِرِِد) یکی از مهمترین برنامه های حمایتی دولت فدرال برای فعالیت های تحقیق و توسعه در کسب و کار است. شرکت های کانادایی می توانند از طریق این برنامه تا 45% هزینه های تحقیق و توسعه خود را از دولت دریافت کنند. این برنامه منحصر به فرد یکی از مهمترین جذابیت های کانادا برای توسعه کسب و کار در این کشور به شمار می رود. 

برنامه Industrial Research Assistance Program یا به اختصار IRAP یکی دیگر از برنامه های حمایتی دولت فدرال برای فعالیت های تحقیق و توسعه، پروژه های مبتنی بر فن آوری، تولید محصولات نوین و نوآورانه و غیره است. شرکت های کانادایی می توانند از طریق این برنامه از بسته های حمایتی متنوعی بهره مند شوند. برای مثال: پرداخت 50% حقوق کارمندان جوان، گرنت های 50 هزار دلاری و 100 هزار دلاری برای تحقیق و توسعه، پرداخت 80% هزینه نیروی انسانی برای Technology Adoption و  …

SILAW در روند ارائه خدمات به شما کمک خواهد کرد تا برای کسب صلاحیت ها لازم برای اخذ این گونه از حمایت های دولتی برنامه ریزی کنید.

چطور می توانم برای مهاجرت تجاری از خدمات SILAW بهره مند شوم؟

استفاده از خدمات حرفه ای ما معمولا با “ارزیابی تقدیمی مهاجرت تجاری” شروع می شود. هدف از این ارزیابی ارائه راهکارها و استراتژی هایی است که برای نیاز ها و انتظارات منحصر به فرد شما تعریف و طراحی شده اند. نتایج این ارزیابی در یک جلسه مشاوره رایگان با شما تشریک خواهد شد. در آن جلسه همچنین در خواهیم یافت که آیا SILAW می تواند برای نیاز ها و انتظارات شما گزینه مناسبی باشد. اگر این تفاهم برای ایجاد یک رابطه حرفه ای به دست آید، برای شما قرارداد وکالت (Retainer Agreement) تنظیم و ارسال می شود. کار ما بعد از انعقاد قرارداد شروع خواهد شد.    

Retainer چیست؟

بسته به اینکه چطور از این واژه استفاده کنید، معنی آن یکی از دو مورد زیر خواهد بود:

مبلغی که به یک وکیل بر اساس قراداد وکالت و برای هزینه های آتی خدمات حقوقی پرداخت می شود. (در اصطلاح Retainer Fee)

یا

قراردادی کتبی بین وکیل و موکل که اساس رابطه وکیل-موکل را شکل می دهد. (در اصطلاح Retainer Agreement یا قرارداد وکالت)  

از ازریابی تقدیمی مهاجرت تجاری چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

برنامه های مهاجرت تجاری کانادا متنوع، متعدد و پیچیده هستند و درک کامل آنها برای تصمیم سازی نیازمند تخصص های تجاری و حقوقی است. در نتیجه SILAW به منظور تسهیل تصمیم گیری برای موکلین، این ارزیابی را به صورت تقدیمی (رایگان) ارائه می نماید. 

این ارزیابی تخصصی که بر اساس اطلاعات کسب شده از شما و طی چند مرحله انجام می شود، تعیین خواهد کرد که شما برای کدامین برنامه های مهاجرت تجاری واجد شرایط هستید. نتیجه این ارزیابی به همراه موضوعات دیگر در جلسه مشاوره تقدیمی با شما در میان گذاشته خواهد شد. 

از جلسه مشاوره تقدیمی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

لطفا توجه داشته باشید که برای خدمات مهاجرت تجاری، جلسه مشاوره تقدیمی فقط زمانی برنامه ریزی می شود که شما پرسشنامه های مهاجرت تجاری را تکمیل و ارسال کرده باشید.

جلسه مشاوره تقدیمی (رایگان) یک جلسه نیم ساعته حضوری و یا از راه دور با یکی از وکلای SILAW خواهد بود. در این جلسه ضمن بررسی نتایج ارزیابی مهاجرت تجاری، راجع به نیاز ها و انتظارات شما بحث شده تا مشخص شود که آیا SILAW برای شما گزینه مناسبی خواهد بود یا خیر. هدف از این جلسه امکان سنجی خدمت رسانی SILAW به شما، با توجه به نیاز ها و انتظاراتتان خواهد بود.

توجه داشته باشید که این جلسه نه برای شما و نه برای ما تعهدی ایجاد نخواهد کرد. این جلسه به هیچ وجه و به تنهایی موجب ایجاد رابطه وکیل-موکل بین شما و SILAW نخواهد شد.

ساختار دستمزد حرفه ای در SILAW به چه صورتی است؟

بدیهی است که به دلیل تفاوت ها، پیچیدگی ها و نیاز های هر موکل و پرونده، نمی توان یک دستمزد مشخص را برای همگان از پیش تعیین نمود. اما برای هر موکل، و بسته به نیاز های مشخص و معین پرونده، سعی همواره بر این است که میزان دستمزد از پیش تعیین شده و در قالب Flat-Fee (دستمزد ثابت) به موکل اعلام شود. این رویکرد که با ایجاد شفافیت و قطعیت، چشم انداز مالی را برای موکل روشن می نماید، در همه ی پرونده ها میسر نیست. لذا برای پرونده هایی که به دلیل متغیر های فراوان، ارائه ی خدمات در قالب Flat-Fee مقدور نباشد، ارائه خدمات به صورت Hourly-Rate (دستمزد ساعتی) به موکلین ارائه می شود. 

سیاست سازمانی SILAW ایجاد شفافیت و قطعیت برای موکلین در تمامی جنبه های ارائه ی خدمات است لذا همواره اولویت با استفاده از قالب Flat-Fee بوده و تنها در شرایطی که این قالب امکان پذیر نباشد، هزینه ها به صورت ساعتی اعلام خواهد شد. 

لازم به ذکر است که بر طبق دستورالعمل های کانون وکلای استان اونتاریو که SILAW تحت مجوز آن فعالیت می کند، تمامی هزینه های پرداختی موکلین برای خدمات ارائه نشده، ابتدا در Trust Account (حساب امانی) سپرده گذاری شده و بعد از ارائه خدمات و پس از ارسال صورت حساب برای موکل بر اساس Retainer Agreement(قرارداد وکالت)، به حساب شرکت واریز می گردد.

چرا باید به SILAW اعتماد کنم؟

دلایل بسیاری برای اعتماد به SILAW وجود دارد. بعضی از این دلایل را می توانید اینجا مطالعه کنید و برخی دیگر را اینجا. به علاوه SILAW یک شرکت حرفه ای حقوقی است که تحت مجوز های رسمی از دولت انتاریو و کانون وکلای این استان فعالیت می کند. در نتیجه SILAW موظف به رعایت تمامی قوانین حرفه ای و اخلاقی کانون وکلا بوده و می باشد. این قوانین را می توانید اینجا مطالعه نمایید.

اما بهترین شیوه پاسخ به این سوال این است که با ما تماس بگیرید و درعمل خودتان قضاوت کنید. 

پیشنهاد می کنیم برای قضاوت بهتر، قبل از تماس با ما با هر تعداد وکیلی که می توانید مشورت کنید تا مقایسه ارزش های SILAW و قضاوت راجع به توانایی های آن برای شما آسان تر شود. 

آیا شما نتیجه را تضمین می کنید؟

بر اساس قوانین کانون وکلای انتاریو که ما تحت آن فعالیت می کنیم، ارائه ساختار Contingency یا قرارداد نتیجه-محور، و تضمین نتیجه در پرونده های مهاجرتی امکان پذیر نیست. اما آنچه را که ما می توانیم و در واقع تضمین می کنیم ارائه بهترین خدمات حقوقی و مشاوره ای ممکن به موکلین است. 

ما همیشه و با صداقت پرونده شما را ارزیابی می کنیم و نقاط قوت و ضعف آن را با شما در میان خواهیم گذاشت تا بتوانیم اهدافی منطقی و دست یافتنی برای شما تعریف نماییم. ما به خوبی توانایی ها و ضعف های خود را می شناسیم و از بیان هیچکدام ابایی نداریم. 

بهتر است به عنوان جایگزینی برای ضمانت، به دنبال وکیلی باشید که با تخصص و تجربه بتواند بیشترین احتمال موفقیت را برای شما به همراه داشته باشد چراکه در مهاجرت، زندگی و آینده شما در میان است و استرداد مالی به هیچ وجه نمی تواند جبران کننده خسارت های احتمالی شما باشد. اشتباه و قصور در این زمینه می تواند تبعاتی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد (مثلا ممنوعیت تقاضای موقت و دائم)، در نتیجه انتخاب درست وکیل در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. تا می توانید مشورت بگیرید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.    

همین حالا فرآیند
ارزیابی مهاجرت تجاری
را شروع کنید!

سوالات خود را از ما بپرسید

منابع

https://silawpc.com/wp-content/uploads/2020/05/logo-small-white.png
واحد 1300 - پلاک 5255 خیابان یانگ، تورنتو، انتاریو
inquiry@silawpc.ca

ما را دنبال کنید:

SILAW Professional Corporation یک شرکت حرفه ای ثبت شده در انتاریو است که براساس ماده 61.0.1 از آیین نامه هفتم بخش دوم قانون انجمن حقوقی توسط کانون وکلای استان انتاریو دارای مجوز رسمی برای ارائه خدمات حقوقی و خدمات وابسته به آن می باشد.

https://silawpc.com/wp-content/uploads/2020/04/ontariolawsociety-2.png

کلیه حقوق متعلق به SILAW PC می باشد.